Szanowni rodzice.
W tym tygodniu tematem przewodnim w naszej nauce i zabawie będzie. „Moja miejscowość, mój region”
Oto kilka scenariuszy, które przybliżą Państwu to zagadnienie.
Wstęp:
Realizując treści regionalne przybliżamy dziecku środowisko z którym jest emocjonalnie związane.
Edukacja regionalna w niniejszym programie jest punktem wyjścia do rozwijania zainteresowań historycznych, związanych z regionem i tradycją rejonu Nawojowa, zgodnie z zasadą „ od bliskiego do dalekiego”.
Region Nawojowej jest bogaty w historię, zabytki, małą architekturę (kaplice, kapliczki), tradycje i zwyczaje, instytucje i miejsca użyteczności publicznej.
Najpierw dziecko poznaje to co jest mu najbliższe, stopniowo przechodząc do tego co nowe, obce, odległe.
Najbliższe otoczenie jest dla dziecka jego małą ojczyzną, światem który jest ważny i stanowi podstawę systemu wartości. Dziecko w wieku przedszkolnym
uczy się przywiązania do własnej rodziny, miejscowości i tradycji. Później te uczucia przekształcą się w dojrzałą postawę patriotyczną.
Podczas realizacji treści edukacji regionalnej dziecko ma możliwość samodzielnego odkrywania, doświadczania i badania.
Tak zdobyta wiedza ma wartość największą, jest pełniejsza i trwalsza, stanowi
zachętę do dalszych działań.
Edukacja regionalna powinna być realizowana od najmłodszych lat aby zapewnić systematyczny ciąg działań, zaspakajających naturalną ciekawość dziecka.
Dzieci mogą być pełnowartościowymi partnerami dorosłych w walce o zachowanie tradycji. Są przecież dobrymi obserwatorami tego co się wokół nich dzieje. Trzeba dać im możliwość, a wyrośnie pokolenie dbające o swoją „małą ojczyznę” i region.
Temat zajęć: „Mapa Polski”- zapoznanie dzieci z mapą Polski, wskazanie gdzie znajduje się morze, a gdzie góry, a także określenie miejsca, w którym mieszkamy. „Nasze symbole”- przedstawienie flagi i godła Polski, nazwanie ich barw. „Nasza okolica”-ukazanie dzieciom pocztówek przedstawiających miejscowość w której mieszkają, odgadywanie miejsc znajdujących w okolicy. „Morze i góry”-zabawa ruchowa orientacyno-porządkowa z wykorzystaniem chusty Klanza. „Moje góry”-malowanie gór wg własnego pomysłu-wystawa prac.
Rodzaj zajęcia: dydaktyczne, ruchowe, plastyczne.
Cele główne:
- kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i przynależności regionalnej
- kształtowanie postawy patriotycznej
Cele operacyjne:
Dziecko:
-umie: zgodnie uczestniczyć w zabawie, a także współpracować.
-wie: że jest polakiem, mówi w języku polskim oraz jak nazywa się miejscowość oraz państwo w którym mieszka,
-potrafi: rozpoznać flagę i godło Polski; rozpoznać mapę oraz gdzie znajduje się na niej morze, a gdzie gór, namalować góry wg własnego pomysłu.
Metody pracy: czynnego działania, aktywizująca, eksponująca-ekspresyjna.
Formy pracy: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: kartki, farby, pędzle, woda, mapa, godło i flaga Polski, pocztówki przedstawiające okolice, w której mieszkają dzieci, chusta Klanza, tamburyn.
Literatura: Według pomysłu nauczyciela.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Uwagi |
1. „Mapa Polski”- nauczyciel zapoznaje dzieci z mapą Polski, prosi, aby postarały się wskazać gdzie na mapie znajduje się morze, a gdzie góry, a także określiły w którym miejscu mieszkają (na górze , czy na dole mapy).
|
-dzieci zapoznają się z mapą, starają się wskazać morze i góry, oraz miejsce w którym mieszkają.
|
|
2. „Nasze symbole”- nauczyciel wyciąga flagę oraz godło Polski, pyta dzieci czym są te przedmioty; prosi, aby nazwały w jakich są kolorach.
|
-dzieci starają się nazwać przedstawione przedmioty oraz określić ich kolor.
|
|
3. „Nasza okolica”-nauczyciel rozkłada w różnych miejscach na dywanie pocztówki przedstawiające miejscowość, w której znajduje się przedszkole, prosi dzieci, aby pospacerowały między kartkami i powiedziały co się na nich znajduje.
|
-dzieci chodzą pomiędzy pocztówkami i starają się rozpoznać miejsca, które się na nich znajdują.
|
|
4. „Morze i góry”-zabawa ruchowa orientacyno-porządkowa z wykorzystaniem chusty Klanza.
|
-dzieci robią fale duże i małe, gdy jest sztorm wybrane dzieci chowają się pod chustą, gdy morze się uspokaja następuje wymiana i pozostałe dzieci spacerują po plaży i udają, że zbierają muszelki
-wyprawa w góry-dzieci krążą z chustą blisko przy ziemi (małe górki), następnie wspinają się na palce i unoszą chustę do góry (wysokie góry).
|
powtarzamy kilka razy.
|
5. „Moje góry”-malowanie gór wg własnego pomysłu-wystawa prac. |
-dzieci malują góry farbami wg własnego pomysłu.
|
|
1. Krąg tematyczny: Moja rodzina.
2. Temat dnia: Nasze domy.
3. Cel ogólny: Rozwijanie umiejętności pracy w grupie.
4. Cele szczegółowe – dziecko:
- uważnie słucha opowiadanej opowiadania;
- odpowiada na pytania nauczyciela odnośnie wysłuchanego tekstu;
- uczestniczy w zabawach ruchowych;
- opisuje ilustracje;
- rozwija sprawność manualną;
- powtarza usłyszane dźwięki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa powitalna: „Wszyscy są, witam Was”.
2. Wprowadzenie. Opowiadanie pt. „Kotek szuka domu”.
3. Rozmowa na temat opowiadania:
- dlaczego kotek szukał domu?
- co się stało z kotkiem, kiedy szukał domu?
- dlaczego dobrze jest mieć swój dom?
4. Oglądanie ilustracji przedstawiającej różne domy. Wskazywanie, tego, który najbardziej przypomina własny dom. Uzasadnienie wyboru.
5. Zabawa ruchowa „Gdzie jest mój dom”.
6. Praca w grupach „Dom”. Dzieci w grupach tworzą domy wg podanego wzoru: z szarf oraz z patyczków.
8. Słuchanie odgłosów domowych, np. budzik, trzaskanie drzwiami.
9. Ćwiczenia artykulacyjne: „Co słychać w domu?”.
- trzaskanie drzwiami – trach, trach,
- stukanie garnków w kuchni – brzdęk, brzdęk,
- odkurzanie – wrr, wrr,
- kapanie wody z kranu- kap, kap itp.
7. Praca plastyczna „Nasz wspólny dom”. Praca w parach. Dzieci otrzymują wycięte z papieru figury geometryczne, które naklejają tak, aby powstał dom.
8. Wyjaśnienie przysłowia „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”.
9. Zabawa pożegnalna. Iskierka przyjaźni.
Miasto i wieś. Scenariusz zajęć
Temat zajęć: Miasto i wieś
Cele ogólne:
* liczenie w zakresie danego zbioru
* segregowanie wg danej cech
* utrwalanie pojęć: mniej, więcej, tyle samo
Cele operacyjne:
Dziecko:
* poprawnie przelicza i porównuje liczbę elementów w zbiorze
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa ruchowa „Cyferkowa powitanka”
2. Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej - układanie w grupach pociętych obrazków wsi i miasta. Liczenie, z ilu części składają się poszczególne obrazki. Porównywanie wyglądu krajobrazu wiejskiego i miejskiego, wskazywanie różnic.
3. Zabawa dydaktyczna „Kto mieszka na wsi, a kto w mieście?”
Segregowanie sylwet dzieci ze względu na ilość kropek na ubraniu.
Liczenie, gdzie mieszka więcej dzieci, na wsi czy w mieście, oraz ile dzieci więcej musiałoby zamieszkać w danym miejscu, aby w obu było ich po tyle samo.
4. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Po trzy razy”
Dzieci wykonują czynności określone przez nauczyciela np. prawą/lewą nogą tupiemy trzy razy.
5. Praca indywidualna przy stolikach – łączenie w pary zbiorów o takiej samej liczbie elementów.
6. Podsumowanie zajęć: ocena aktywności dzieci i wykonanych prac.
Czarodziejskie morze - scenariusz zajęć dydaktycznych
Cele:
- kształtowanie warunków do wyrażania emocji ciałem
- zachęcanie do radosnej zabawy w grupie
- ćwiczenie umiejętności machania chustą jakby fale na morzu
- rozwijanie umiejętności odnajdywania różnic na obrazkach
- rozwijanie ekspresji ruchowej przy użyciu chusty animacyjnej
- ćwiczenie refleksu poprzez odpowiednie machanie chustą aby nie spadła piłka
Przebieg zajęć.
1. Powitanie dzieci. Nauczyciel włącza nagranie z szumem morza. Dzieci zamykają oczy i przez chwilkę wsłuchują się w dźwięki. W tym czasie prowadzący rozkłada po Sali muszelki i kamyki, morskie skarby. Muzyka zostaje wyciszona, dzieci rozglądają się dookoła. Cóż się stało? To chyba morze wyrzuciło dla nas te niespodzianki. Muzyka ponownie zaczyna grać i dzieci zbierają muszelki po jednej zanoszą do wyznaczonego koszyka. Gdy wszystkie zostaną zebrane, wszyscy siadają w kółeczku na dywanie.
2. Rozmowa na temat zebranych przedmiotów – „Skarby z morza”.
Przykładowe pytania:
- Co to takiego?
- Skąd to się tu wzięło?
- Jak wygląda morze?
- Jakie ma być?
Dzieci przyglądają się obrazkom: morze spokojne i wzburzone. Jaka jest pomiędzy nimi różnica?
3. Zabawy z chustą animacyjną.
Nauczyciel rozkłada chustę. Dzieci stają dookoła niej tak, aby każdy miał swoje miejsce. Wprowadzenie do zabawy: Wyobraźcie sobie, że to jest morze, które wyrzuciło dla nas te skarby w postaci muszelek, kamyków. To może spokojnie falowało, tak jak my teraz, do dołu i do góry, powoli, nie ma wiatru jest cisza, tylko mewy w oddali można usłyszeć i delikatny szum (wszyscy wykonują te same ruchy, do dołu i do góry).
Inne wersje ćwiczenia:
- Zerwał się bardzo silny wiatr i przyszedł sztorm, fale uderzają mocno (bardzo szybkie ruchy chustą)
- Po falach skacze piłka, trzeba tak machać chustą, aby fale utrzymały piłkę, aby nie spadła na ziemie.
- Połowa dzieci staje po okręgu trzymając chustę, a druga grupka wchodzi pod nią i zamienia się w rybki. Teraz rybki śpią, leżą na dywanie a fale na nich. Gdy nauczyciel daje sygnał, rybki się budzą i podskakują tak, aby dotknąć nieba. Dzieci, które trzymają chustę, wspinają się na palce i jak najwyżej unoszą chustę, tworząc niebo. Następnie zamiana ról, te dzieci, które były rybkami trzymają teraz chustę, a reszta wchodzi pod nią.
- jedno dzieci wchodzi do otworu, który znajduje się na środku chusty a reszta faluje. Po chwili następuje zamiana i chętne dzieci po kolei wchodzą do środka.
4. Na zakończenie zajęć, dzieci pomagają poskładać chustę animacyjną. Kładą się na dywanie, zamykają oczy i raz jeszcze (aby się wyciszyć i odpocząć) wsłuchują się szum morza (włączone zostaje nagranie).
Podaję linki do stron –Prace plastyczne „POLSKA TO MOJA OJCZYZNA”
https://www.google.com/search?q=polska+to+moja+ojczyzna+prace+plastyczne+przedszkole&client=firefox-b-d
WIEŚ MOJA MAŁA OJCZYZNA
https://www.google.com/search?q=moja+wieś+moja+mała+ojczyzna&client=fire
MORZE NASZE MORZE
https://www.google.com/search?q=morze+nasze+morze+prace+plastyczne&client=firefox-b-d&s
LINKI DO FILMIKÓW I PIOSENEK
https://www.youtube.com/watch?v=-TrZcdmvG0Y
https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM
https://www.youtube.com/watch?v=Q6NNOPg4lhw
https://www.youtube.com/watch?v=HKiHrGivkqY
LINKI – PREZENTACJE
https://www.youtube.com/watch?v=Xv7DNwMDoAM
https://www.youtube.com/watch?v=JPB6tA0U214
https://www.youtube.com/watch?v=jnV_yEm8G1U
Zamieszczam również link do artykułu „Aktywne dziecko. Korzyści i przykłady zabaw na świeżym powietrzu”. Zachęcam Państwa do przeczytania.
Pozdrawiam. Życzę miłej nauki i zabawy z dziećmi.
Wychowawca Przedszkola Sylwia Kublik