Szanowni rodzice.
W tym tygodniu tematem przewodnim w naszej nauce i zabawie będą „Zwierzęta z wiejskiego podwórka”
Zwierzęta na wiejskim podwórku - scenariusz zajęć
Cele ogólne:
- poznanie mieszkańców zagrody wiejskiej;
- poznanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta wiejskie;
- usprawnianie narządów mowy;
- śpiewanie określonych sylab na znaną melodię;
- doskonalenie umiejętności tworzenia rymów do podanych wyrazów;
- wykonanie pracy plastycznej według instrukcji nauczyciela;
Cele operacyjne – dziecko:
Przebieg zajęć
1. W zagrodzie Małgosi – bajeczka ortofoniczna.
Nauczyciel czyta treść bajeczki, a dzieci naśladują odgłosy zwierząt.
Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi
Każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: hau, hau, hau.
Kotek miauczy: miau, miau, miau.
Kura gdacze: kod, ko, da.
Kaczka kwacze: kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: be, be, be.
Koza muczy: me, me, me.
Indor gulaga: gul, gul, gul.
Krowa ryczy: mu, mu, mu.
Konik parska: prr, prr, prr.
A pies warczy: wrr, wrr, wrr.
I tak gra orkiestra ta, aż Małgosia jeść im da.
2. Co to za zwierzę? – zabawa słuchowo-naśladowcza.
Dzieci słuchają odgłosów zwierząt wiejskich nagranych na płytę CD. Rozpoznają je, wyszukują i przypinają na tablicę ich sylwety oraz naśladują wydawane przez nie odgłosy.
3. Co nam dają zwierzęta? – zabawa dydaktyczna.
Dzieci losują z koszyka poszczególne produkty takie jak: mleko, ser, jajka, wełna, szynka, piórko. Rozpoznają je po dotyku, nazywają i odpowiadają na pytanie, od jakiego zwierzęcia pochodzi dany produkt.
4. Pieski do budy – zabawa orientacyjno-porządkowa.
Dzieci – pieski poruszają się na czworakach w różnych kierunkach, omijając obręcze – budy. Na hasło nauczyciela Pieski do budy – jak najszybciej muszą usiąść w najbliższej budzie. W każdej budzie nie może być więcej niż trzy pieski.
5. Piosenka zwierząt – zabawa naśladowcza.
Nauczyciel podnosi sylwetę danego zwierzątka – kura, kaczka, pies, kot, owca, krowa, a dzieci naśladują wydawane przez niego odgłosy. Następnie próbują zaśpiewać znaną piosenkę w języku zwierząt na melodię Panie Janie. Po zaśpiewaniu jakiegoś fragmentu nauczyciel podnosi sylwetę innego zwierzątka, a dzieci zaczynają śpiewać w odpowiednim dla niego języku.
6. Dopowiedz i zrób – zabawa z rymami.
Nauczyciel mówi zdania, których zakończenia – słowa do rymu – dopowiadają dzieci. Dzieci wykonują czynność, o której jest mowa w zdaniu.
Powiedz: prosię i podrap się po … nosie.
Powiedz: koń i wyciągnij do mnie… dłoń.
Powiedz: krowy i dotknij palcem … głowy.
Powiedz: króliczki i nadmij … policzki.
Powiedz: kaczuszka i dotknij łokciem …brzuszka.
Powiedz: psy i klaśnij raz, dwa, …trzy.
7. Rymowanki – dobieranie rymów.
Nauczyciel ma komplet rysunków, drugi ma każde z dzieci. Nauczyciel wykłada kolejno swoje kartoniki wymawiając nazwę np. płotek, a dzieci podnoszą obrazek ze zwierzątkiem, którego nazwa rymuje się z podanym wyrazem np. kotek. Przykłady: góra – kura, głowa – krowa, bałwanek – baranek, balonik – konik, taczka – kaczka, bucik – kogucik, malinka – świnka.
8. Kaczki – zabawa rytmiczno-ruchowa.
Dzieci w parach idą po okręgu i odpowiednio do słów, przystając przy tym, tupią nogą (w podanym rytmie).
Jak to miło być kaczuszką, machać sobie prawą nóżką.
Szczery uśmiech mieć na dziobie, prawą nóżką tupać sobie.
Tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup.
Idzie kaczka nieboraczka, śmiesznie człapie w luźnych laczkach.
Za tą kaczką druga kaczka, idzie kaczek cała paczka.
Jak to miło być kaczuszką, machać sobie lewą nóżką.
Szczery uśmiech mieć na dziobie, lewą nóżką tupać sobie.
Tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup.
9. Wesoła krówka – praca plastyczna.
Dzieci otrzymują papierowe torebki oraz elementy potrzebne do wykonania krowy. Nauczyciel prezentuje sposób wykonania pracy. Dzieci wykonują pracę według instrukcji nauczyciela.
"Przygoda na wiejskim podwórku" – rozwijanie umiejętności matematycznych dzieci poprzez udział w zabawach opartych na bezpośrednim działaniu. Scenariusz zajęcia.
TEMAT ZAJĘCIA: „Przygoda na wiejskim podwórku” – rozwijanie umiejętności matematycznych dzieci poprzez udział w zabawach opartych na bezpośrednim działaniu.
CELE OGÓLNE:
• Organizowanie sytuacji sprzyjających rozwijaniu logicznego myślenia, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi w trakcie wykonywania powierzonych zadań;
• Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 1-10 oraz posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w sytuacjach zadaniowych oraz w trakcie działania na konkretach;
• Rozpoznawanie kształtów geometrycznych w najbliższym otoczeniu.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęcia.
N: Dzisiaj chciałaby zaprosić was do wiejskiej zagrody - miejsca na wsi, gdzie możemy spotkać bardzo wiele hodowlanych zwierząt. W tej zagrodzie są kury, koń, krowa, owca, świnia i kaczki. Posłuchajcie uważnie co takiego pewnego dnia przytrafiło się kaczkom.
(nauczycielka recytuje wiersz J. Tuwima zmodyfikowany na potrzeby zajęcia)
Szły raz drogą trzy kaczuszki,
grzecznie, że aż miło:
pierwsza biała, druga czarna,
a trzeciej nie było.
Na spotkanie tym kaczuszkom
trzy znajome wyszły:
pierwsza z krzaków, druga z gniazda,
trzecia prosto z Wisły.
Siadły wszystkie na ławeczce,
wtem kaczuszka krzyczy:
„ile jest nas wreszcie razem
Kto nas wreszcie zliczy?”
I nie mogły się doliczyć,
nic nie wyszło z tego,
więc do domu, choć to kaczki,
wróciły gęsiego.
2. „Trudne rachowanie” – rozmowa na temat wiersza; przeliczanie w zakresie 5.
N: Nasze kaczuszki miały problem, bo nie potrafiły policzyć siebie nawzajem – może im pomożemy i policzymy je.
DZ: Przeliczają i podają właściwą liczbę.
N: Czy ktoś z was umiałby odszukać cyfrę, która będzie oznaczała ilość naszych kaczek?
DZ: Wskazane dziecko z rozsypanych cyfr wybiera właściwą cyfrę.
N: Bardzo dobrze tutaj jest 5 kaczek – ale chyba jedna z kaczek gdzieś się zagubiła. Kto z was zapamiętał, której kaczki nie było?
DZ: przeliczają liczebnikami porządkowymi i wskazują, której kaczki brakuje.
3. „Koniki” – zabawa ruchowa przy muzyce w kole.
N: Posłuchajcie, musimy w takim razie odszukać brakującą kaczkę – bo gdzieś się zgubiła i może jest smutna. Poprosimy o pomoc w poszukiwaniach zwierzęta z wiejskiej zagrody. Słyszałam, że na tym wiejski podwórku najwięcej możemy dowiedzieć się od konia. Zanim jednak poprosimy go o pomoc to sami sprawdzimy jak to jest być koniem – poproszę, żebyście zrobili koło – zabawimy się wesoło.
DZ: Biorą udział w zabawie p.t. „Koniki”; po zakończeniu zabawy siadają w kole.
4. „Stukot końskich kopyt” – wysłuchiwanie dźwięków i odwzorowywanie ich liczmanami.
N: Konik powiedział, że chętnie nam powie gdzie ostatnio widział kaczuszkę, ale zanim to zrobi chciałby żebyście wykonali zadanie. Za chwilę usłyszycie uderzenia końskiego kopytka. Waszym zadaniem będzie policzyć uderzenia kopyt i ułożyć przed sobą tyle liczmanów, ile będzie uderzeń. Słuchajcie uważnie.
(nauczycielka na kołatce lub innym instrumencie perkusyjnym wystukuje dźwięki w zakresie od 1 – 10)
DZ: Układają przed sobą liczmany odzwierciedlające ilość uderzeń.
N: Świetnie, koń w podziękowaniu za wykonanie tego zadania udzieli nam wskazówki gdzie należy szukać kaczuszki. Otóż powiedział, że ostatnio widział kaczuszkę chodzącą z kurą i kogutem – i teraz tam musimy się udać.
5. „Dwójki, trójki...” – zabawa ruchowa przy muzyce.
N: Przemienicie się teraz w kurczątka, które będą poruszały się w rytm muzyki, a gdy muzyka ucichnie poproszę was żebyście ustawili się w tyle osób ile wskazywać będzie podniesiony przeze mnie kartonik (nauczycielka zakłada dzieciom opaski z emblematami)
DZ: Poruszają się po całej sali naśladując kurczęta; na pauzę w muzyce ustawiają się w kole w ilości wskazanej na kartoniku podniesionym przez nauczycielkę.
6. „Zbieramy ziarenka” – zabawa z wykorzystaniem kostki dydaktycznej.
N: Dotarliśmy już do kury i koguta, którzy obiecali nam udzielić następnej wskazówki, gdzie powinniśmy szukać kaczuszki, jednak najpierw musimy wykonać kolejne zadanie. Poproszę was żebyście podzieli się na zespoły zgodnie z kolorami kurczątek na waszych opaskach. W ten sposób powstaną nam 3 zespoły. Zadaniem każdego zespołu będzie zbieranie ziarenek w takiej ilości jaką wskaże liczba oczek wyrzuconych na kostce – zobaczymy któremu zespołowi uda się najszybciej pozbierać wszystkie ziarenka.
DZ: Kolejno w zespołach rzucają kostką i zbierają tyle ziarenek, ile wskazuje ilość oczek na kostce.
N: Wszyscy spisaliście się na medal – dlatego teraz kogut i kura mogą udzielić nam wskazówki. Otóż okazuje się, że ostatnio widzieli kaczuszkę, jak rozmawiała z krówką. Dlatego też teraz wybierzemy się do krowy.
7. „Marsz” – zabawa kołowa przy piosence.
N: Ustawcie się w kole. Za chwile usłyszycie muzykę i proszę żebyście maszerowali wysoko unosząc kolana. Na przerwę w muzyce musicie zastygnąć w bezruchu i policzyć do 4.
DZ: Maszerują w jednym kierunku po kole, unoszą wysoko kolanka i postępują według instrukcji.
8. „Kaczuszki” – wykonanie pracy technika orgiami kółkowe.
N: Po naszej wędrówce możemy już poprosić o pomoc kolejne zwierzątko – krowę. Jednak ona zapomniała jak wygląda kaczka i jeśli jej nie przypomnimy nie będzie mogła nic nam podpowiedzieć. Mam pomysł - może zrobimy portret kaczki? Jednak przy wykonaniu portretu kaczki będziemy mogli skorzystać tylko z jednej figury - a jaka to figura przekonacie się jak odgadniecie zagadkę:
Toczę się, toczę się wesoło,
I do wszystkich macham w koło,
Początku nie mam ani końca,
Podobne jestem do słońca,
Wszyscy mnie doskonale znacie,
Myślę, że gotową odpowiedź już macie! (koło)
N: Tak – to koło. Narysujmy palcem w powietrzu koło.
Poproszę was żebyście mi powiedzieli co może być jeszcze w kształcie koła?
DZ: Chętne dzieci wymieniają nazwy przedmiotów w kształcie koła.
N: Na stolikach macie przygotowane koła – mają one różną wielkość i są w dwóch kolorach (białe i pomarańczowe). Przyjrzyjcie się uważnie co należy kolejno zrobić. (Nauczycielka demonstruje sposób wykonania pracy)
DZ: Wykonują prace przy stolikach.
9. „Gdzie ukryła się kaczka?” – zabawa utrwalająca stosowanie określeń odnoszących się do położenia przedmiotów w przestrzeni.
N: Teraz nasza krowa już wie jak wygląda kaczka i przypomniała sobie, gdzie ją widziała – to było niedaleko studni. Musimy tam się wybrać. Zobaczcie przy studni latają pszczoły – one nam powiedzą, gdzie jest kaczka. Zapytajmy zatem pszczołę, która lata nad studnią, czy coś wie na ten temat. Kto z was pokaże mi, która pszczoła lata nad studnią? (Nauczycielka prosi w dalszej kolejności o wskazanie pszczoły po lewej stronie studni, po prawej stronie oraz pod studnią)
DZ: wskazane dziecko pokazuje właściwą pszczołę.
N: Ostatnia pszczoła powiedziała, że kaczka ukryła się za studnią – zaraz tam zajrzymy i przekonamy się, czy miała rację. (Nauczycielka wyjmuje zza ilustracji kaczkę).
Teraz musimy ją dołączyć do innych kaczek. Kto z was wie ile teraz jest kaczek?
DZ: Chętne dziecko udziela odpowiedzi.
N: Myślę, że teraz możemy już spokojnie zostawić nasze zwierzęta z wiejskiej zagrody i miejmy nadzieje, że nasza kaczka – nieboraczka już nigdy więcej się nie zgubi. Dziękuję wam w imieniu własnym i wszystkich zwierząt z wiejskiego podwórka za wspólną zabawę.
W gospodarstwie – propozycje zajęć i zabaw
Zadanie
Śłuchanie wiersza T.M. Massalskiej w „W gospodarstwie”
Pieje kogut już od świtu:
– Kukuryku! Kukuryku!
Kura do kurczaków żwawo
gdacze: – W lewo!
Gdacze: – W prawo!
Kaczka kwacze: – Kwa! Kwa! Kwa!
Trzy kaczątka dziobem pcha.
Krowa muczy: – Mu! Mu! Mu!
Aż po prostu brak jej tchu.
Koń opędza się od much.
I rży głośno: – Jestem zuch!
Świnka chrumka: – Chrum! Chrum! Chrum!
Co za hałas! Co za szum!
Kot cichutko miauczy: – Miau!
A pies szczeka: – Hau! Hau! Hau!
Rozmowa na temat wiersza:
Jakie zwierzęta występowały w wierszu?; Jaki głos wydaje: kogut / kura / kaczka / krowa / świnia / kot / pies? (dzieci naśladują głosy zwierząt).
WYSŁUCHAJ ODGŁOSÓW ZWIERZĄT Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA
https://youtu.be/yLiRpy71W50
Zadanie
Trzy kurki – zabawa ruchowa przy popularnej piosence, ilustrowanie ruchem treści utworu. Trzy kurki sł. polskie Karol Hubert Rostworowski, melodia francuska.
Wyszły w pole kurki trzy - (dziecko maszeruje po sali i śpiewa)
i gęsiego sobie szły.
Pierwsza z przodu, - ( dziecko macha ręką)
w środku druga, - ( dziecko klaszcze w dłonie)
trzecia z tyłu oczkiem mruga.- ( dziecko pokazuje na oczko)
I tak w pole kurki trzy - (dziecko maszeruje)
raz-dwa, raz-dwa, w pole szły. -(dziecko zatrzymuje się i tupie)
https://youtu.be/i2-YUurj8jY
Zadanie
Zabawa " Co to za zwierzę ? - ruchowo- naśladowcza
Do tej zabawy wykorzystujemy wcześniej przygotowane obrazki zwierząt lub pluszowe maskotki .Dziecko porusza się w rytmie wyklaskiwanym przez rodzica . Gdy rodzic przestaje klaskać , pokazuje obrazek zwierzęcia , o którym była mowa w wierszu " w gospodarstwie." Dziecko mówi nazwę zwierzęcia oraz nasladuje sposób jego poruszania sie i głos . Zabawę powtarzamy do ostatniego obrazka .
Zadanie
Zabawa " Bieg koników "
Wyznaczamy na podłodze miejsce ( lub miejsca , w zależności od liczby uczestników ) , które będą domkami- stajniami dla koników .Dzieci są konikami i stoją w swoich stajniach . Rodzic mówi : koniki wybiegają ze stajni -Dz. biegną kłusem , szybko na palcach w rytm wystukiwany przez rodzica . R . przestaje wystukiwać rytm i mówi : Koniki do stajni . Zabawę powtarzamy zmieniając polecenia : Idą stępa , powoli z wysokim unoszeniem kolan , konie biegną galopem z podnoszeniem wysoko jednej i drugiej nogi na zmianę , konie idą cichutko - powoli na palcach .Na koniec wracają do stajni .
Zagadki dla maluchów - Rozwiązywanie zagadek Anny Mikity oraz naśladowanie odgadniętego zwierzątka.
Choć ma skrzydła, nie potrafi fruwać wcale.
Za to co dzień znosi jajko i gdacze wspaniale. - KURA
Chodzi po podwórku różowy grubasek.
Lubi w brudnym błocie pochlapać się czasem. - ŚWINIA
Choć jest duża i rogata, nie musisz uciekać.
Kiedy dasz jej smacznej trawy, ona da ci mleka. - KROWA
Chętnie po łące skacze i biega,
a jego synek to mały źrebak. - KOŃ
Czasem włazi gdzieś wysoko, żeby mieć na wszystko oko.
Gdy chce złapać mysz malutką, to zakrada się cichutko. - KOT
" W zagrodzie Małgosi"-bajka ortofoniczna E. Michałowskiej
Wieczorem w zagrodzie ciocia Małgosi
każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: Hau, hau, hau.
Kotek miauczy: Miau, miau, miau.
Kura gdacze: Kod, ko, dak.
Kaczka kwacze: Kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: Gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: Be, be, be.
Koza meczy: me, me, me.
Indor gulgocze: Gul, gul, gul.
Krowa ryczy: Mu, mu, mu.
Konik parska: Prr, prr, prr.
A pies warczy: Wrr, wrr, wrr.
I tak gra orkiestra ta gra,
aż Małgosia jeść im da.
" Głosy zwierząt " -ćwiczenie narządu mowy
Dzieci naśladują głosy zwierząt : krowa na pastwisku - ruchy okrężne żuchwą , świnia - układanie ust w kształcie ryjka i chrumkanie , pies - szczerzenie zębów , ziajanie , kotek -pije mleko , wysuwanie języka nad dłońm iw kształcie miseczki , oblizywanie warg ruchem okrężnym , koń - kląskanie .
Zabawa ruchowa " Zwierzątka z wiejskiego podwórka " - dzieci naśladują kolejno ruchy zwierząt : pies - biegają na czworaka , kotki - biegają na czworaka i robią koci grzbiet , koniki - szybko biegają na czworaka i wierzgają , kury i koguty - chodzą na ugiętych nogach
Zadanie
Zabawa w rymy – zabawa podczas słuchania wiersza M. Strzałkowskiej. R. prosi, by dzieci naśladowały głosy zwierząt z wiejskiego podwórka – w momentach, w których R. przerwie recytację.
Oj ! wybuchła awantura ,
bo zginęły pewnej kurze cztery ....(pióra )
Kura gdacze , kaczka ... ( kwacze kwa , kwa kwa )
krowa ryczy , świnia ... ( kwiczy kwik , kwik )
owca beczy , koza .... ( meczy meee, meee )
a na płocie przy chlewiku kogut pieje ... ( kukuryku )
Gdy już każdy wrzasków miał powyżej uszu ,
ze stodoły wyszło pisklę w ... ( pióropuszu )
odnalazła kura pióra
i umilkła ... ( awantura )
a pisklęciu się dostała bura .
Prosimy aby dziecko naśladowało głosy zwierząt w momencie gdy na chwilę zawieszamy recytację . Następnie możemy jeszcze raz czytać wiersz i prosimy dziecko o dopowiadanie rymujących się słów .
Zadanie
" Na wiejskim podwórku " - zabawa muzyczno- ruchowa .
Dziecko chodzi w rytmie dowolnej muzyki . Przerywamy muzykę i pokazujemy obrazek dowolnego zwierzęcia . Dziecko naśladuje ruchy i głos danego zwierzęcia . Zabawę powtarzamy kilkukrotnie .
Zadanie nr 3
" Co to za zwierzę " -zabawa dydaktyczna
Rozkładamy obrazki zwierząt częściowo zakryte kartką . Pokazujemy tylko fragment np. głowę , brzuch ,nogi , rogi . Zadaniem dziecka jest odgadnięcie jakie zwierzę ukryło sę pod kartką i naśladowanie jego głosu .
Zadanie
Słuchanie piosenki pt. ,,Stary Donald farmę miał"
1. Stary Donald farmę miał ija, ija o!
A na tej farmie krowę miał ija, ija o!
Krowa mu – mu – mu , mu, mu .
2. ... świnkę miał ija, ija o! Świnka chrum – chrum – chrum, chrum, chrum;
krowa mu – mu – mu, mu, mu.
3. ... pieska miał, ija, ija o! Piesek hau – hau - hau, hau, hau;
świnka chrum – chrum – chrum, chrum, chrum; krowa mu – mu - mu, mu, mu
4. ... kury miał, ija, ija o! Kury ko – ko – ko, ko, ko; ...
5. ... gąskę miał, ija, ija o! Gąska gę – gę – gę, gę, gę; ...
6. ... kaczkę miał, ija, ija o! Kaczka kwa – kwa – kwa, kwa, kwa; ....
7. ... owce miał, ija, ija o! Owce be – be – be, be, be; …
8. ... kotka miał, ija, ija o! Kotek miau – miau – miau, miau, miau;
owce be – be – be, be, be; kaczka kwa – kwa – kwa, kwa, kwa;
gąska gę – gę – gę, gę, gę; kury ko – ko – ko, ko, ko;
piesek hau- hau- hau, hau, hau; świnka chrum – chrum – chrum, chrum, chrum;
Krowa mu – mu - mu, mu, mu.
9. Stary Donald farmę miał ija, ija o! Ija, ija o!
https://youtu.be/0g4rnN-HCp8?t=20
https://youtu.be/KITSIpt5GzA?t=26
Zadanie
Chodzi kurka – słuchanie wiersza I. Salach połączone z rozmową na temat jego treści.
Chodzi kurka po ogródku,
małe ziarnko trzyma w dzióbku.
A dla kogo? A dla dzieci,
co gromadka za nią leci.
Po ogródku chodzi kurka
i pazurkiem czyści piórka,
a za kurką kogut – tatko
pilnie strzeże swego stadka.
Pytania dla dzieci: Jakie zwierzątko chodziło po ogródku?; Dla kogo kura niosła ziarenko?; Kto latał za kurką?; Kto pilnował stada?.
• obrazki: kury, kurczątka, koguta
Zadanie
Zabawy przy piosence „Dziwne rozmowy” słowa: A. Aleksandrowicz, muzyka: W. Zaliwski
W chlewiku mieszka świnka,
Co trąca ryjkiem drzwi.
Gdy niosę jej jedzenie,
To ona Kwi, Kwi, kwi!
Opodal chodzi kaczka,
Co Krzywe nóżki ma.
Ja mówię jej dzień dobry,
A ona kwa, kwa, kwa!
Przed budą trzy szczeniacki,
Podnoszą straszny gwałt.
Ja mówię cicho pieski,
A one hau, hau, hau!
Na drzewie siedzi wrona,
Od rana trochę zła.
Gdy pytam jak się miewasz?
To ona kra, kra, kra!
W kurniku są kokoszki,
co jajek mają sto
ja mówię im dzień dobry,
a one ko, ko, ko.
|
https://youtu.be/qc5a7O1odnI
https://youtu.be/jI9trIb3NJQ
Zadanie
Zwierzęta i ich dzieci - zabawa ruchowa rozwijająca spostrzegawczość .
Na podłodze rozkładamy obrazki zwierząt i ich dzieci , w różnych miejscach . Dziecko chodzi swobodnie w rytmie dowolnej muzyki . Gdy muzyka cichnie musi utworzyć parę : matkę i dziecko . Zabawę powtarzamy kilkukrotnie .
Kotki na spacerze -zabawa ruchowa
W dowolnym rytmie wystukiwanym przez rodzica dziecko czworakuje po dywanie .Gdy sygnał milknie dzieci - kotki przeciągają się , robią koci grzbiet i miauczą .Zabawę powtarzamy kilkukrotnie .
Koniki i przeszkody - zabawa ruchowa
Rozkładamy na podłodze w kilku miejscach kartki . Dzieci biegają w dowolnym rytmie unosząc wysoko kolana a gdy napotkają przeszkodę ( kartkę ) przeskakują przez nią wydając głos : iha , iha i biegną dalej .
W wiejskiej zagrodzie"- literatura do zajęć, zabawy ruchowe, zabawy słuchowe.
Literatura:
1. "Na wiejskim podwórku" bajka terapeutyczna Tatiany Jankiewicz
Za górami, za lasami, wśród złotych pól i zielonych traw, na pięknej polanie otoczonej dębami znajdowała się wioska, a na jej skraju małe podwórko, na którym mieszkały zwierzęta. Wśród mieszkańców były czarno-białe krówki, różowe świnki, brodate kózki, żółte kaczuszki, kurki, indyki i milutkie króliki. Życie tam płynęło spokojnie, a zwierzątka żyły w wielkiej przyjaźni. Całe dnie spędzały na zabawach, figlach i psotach. Były dla siebie miłe, dobre i uczynne, często mówiły proszę, przepraszam, dziękuję. Wszystkie zwierzęta bardzo się lubiły i pomagały sobie w trudnych chwilach. Zwierzątka dbały o swój wiejski ogródek, w którym rosły piękne, kolorowe kwiaty. Codziennie troszczyły się o nie, podlewały je, a one odwdzięczały się kolorami, jak tęcza i cudownym zapachem. I tak mijał dzień za dniem, miesiąc za miesiącem…
Pewnego dnia stało się coś strasznego. Na wiejskie podwórko wkradła się ZŁOŚĆ. Niespostrzeżenie zapanowała nad każdym mieszkańcem podwórka. Szeptała zwierzątkom niemiłe słówka, namawiała do kłótni. Od tego czasu na podwórku zapanował bałagan i hałas. Zwierzęta kłóciły się ze sobą – świnki wyzywały kózki, kaczki wyzywały kurki, a koniki podstawiały kopytka owieczkom i rżały ze śmiechu, gdy te przewracały się. Nie myślały o tym, że komuś może stać się krzywda. Zapominały o magicznych słowach. Nie potrafiły już bawić się razem, krzyczały na siebie, hałasowały i przestały uśmiechać się do siebie. Były dla siebie niemiłe, co bardzo cieszyło ZŁOŚĆ. Zwierzątka zapomniały również o swoim ogrodzie, o kwiatkach, pięknych jak tęcza, które powoli stawały się coraz brzydsze i już tak nie pachniały.
Wieść o hałaśliwym i skłóconym podwórku rozniosła się po całym świecie i dotarła do dobrej, wiosennej wróżki, która postanowiła pomóc zwaśnionym zwierzętom. Zasmuciła się bardzo ujrzawszy ogródek pełen zwiędniętych kwiatów oraz wykrzywione od złości miny zwierzątek. Czarodziejka prosiła zwierzęta, by zmieniły swoje postępowanie, prosiła ZŁOŚĆ, by ta opuściła wiejskie podwórko i odeszła daleko ,daleko…ale ani zwierzątka, ani ZŁOŚĆ nie słuchały jej. Wtedy wróżka podarowała zwierzętom magiczne pudełko i poprosiła, by złapały w nie ZŁOŚĆ. Zwierzątka bardzo ucieszyły się z prezentu ,ponieważ były już bardzo zmęczone ciągłymi kłótniami. Gdy ZŁOŚĆ spała, złapały ją i włożyły do pudełka. W pudełku Złość zamieniła się w coś miłego i przyjemnego, w coś, co pozwoliło zwierzętom zrozumieć, że o wiele przyjemniejsze jest życie w zgodzie, gdzie nie ma hałasu, kłótni i gdzie panuje przyjaźń…
Na wiejskim podwórku znowu zapanował ład i porządek…
2. " W zagrodzie Małgosi"-bajka ortofoniczna E. Michałowskiej
Wieczorem w zagrodzie ciocia Małgosi
każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: Hau, hau, hau.
Kotek miauczy: Miau, miau, miau.
Kura gdacze: Kod, ko, dak.
Kaczka kwacze: Kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: Gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: Be, be, be.
Koza meczy: me, me, me.
Indor gulgocze: Gul, gul, gul.
Krowa ryczy: Mu, mu, mu.
Konik parska: Prr, prr, prr.
A pies warczy: Wrr, wrr, wrr.
I tak gra orkiestra ta gra,
aż Małgosia jeść im da.
3. „Na wiejskim podwórku”- zmodyfikowany wiersz S. Kraszewskiego.
Na podwórko dumne matki prowadziły swoje dziatki:
Krowa- łaciate cielątko
Koń- brązowe źrebiątko
Świnka- różowe prosiątko
Kurka- pierzaste kurczątko
Kaczka- płetwiaste kaczątko
Każda prowadzi swoje dzieciątko!
Wtem ujrzały pieska Burka, który urwał się ze sznurka.
Tak się bardzo przestraszyły, że aż dzieci pogubiły.
Krowa- łaciate cielątko
Koń- brązowe źrebiątko
Świnka- różowe prosiątko
Kurka- pierzaste kurczątko
Kaczka- płetwiaste kaczątko
Każda prowadziła swoje dzieciątko!
Każda zgubiła swoje dzieciątko!
Wtem gospodarz konna furką wjechał prosto na podwórko.
Zszedł czym prędzej ze swej furki, zamknął Burka do komórki.
Lamentują biedne mamy: „Co my teraz zrobić mamy?”
Wtem z kryjówek wyszły dziatki, odnalazły swoje matki:
Krowa- łaciate cielątko
Koń- brązowe źrebiątko
Świnka- różowe prosiątko
Kurka- pierzaste kurczątko
Kaczka- płetwiaste kaczątko
Każda prowadzi swoje dzieciątko!
Znalazło mamę każde dzieciątko!
Podaję linki do filmów, które mogą Państwo obejrzeć z dziećmi.
https://www.youtube.com/watch?v=xrgowwp1V-U
https://panimonia.pl/2020/04/15/na-wsi-prezentacja-audio-i-karty-obrazkowe/
https://www.youtube.com/watch?v=8E5JeRPT4E4
Życzę miłej nauki i zabawy.
Sylwia Kublik